Original: $42.50
-70%$42.50
$12.75The Story
Illuminate your marine vessel with the Rock Accent Light from Black Oak. Designed for durability and high performance, this IP69K rated marine accent light is perfect for enhancing your console, compartments, under-gunnels, and more. Featuring vibrant green LEDs, it provides the optimal lighting needed for a safe and visually appealing experience on the water.
Rock Accent Light - Green LEDs - White Housing
Features
- Green LEDs deliver bright and clear illumination
-
Versatile Applications:
- Accent lighting
- Compartment lighting
- Map lighting
- Trailer lighting
- Console lighting
- Under-gunnel lighting
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Total Wattage | 9W |
| Amperage Draw | 0.35A |
| LED Quantity | 3 |
| Weight | 0.35 lbs. |
| Raw Lumens | 220 |
| Warranty | Lifetime |
| IP Rating | IP69K |
| Dimensions (L x H x W) | 2-3/4" x 1-1/2" x 3/8” |
| Hole to Hole Distance | 2" |
| Bulb Type | LED |
| Dimming | Yes |
| Housing | White |
| LED Color | Green |
| Voltage - Input Range | 12V |
| Box Dimensions | 3"H x 4"W x 4"L |
| UPC | 850044517336 |
What's in the Box
- (1) Accent light with positive and negative lead
- (1) Rubber mounting pad
- (1) Stainless steel screw kit
*Sold as an Individual
Description
Illuminate your marine vessel with the Rock Accent Light from Black Oak. Designed for durability and high performance, this IP69K rated marine accent light is perfect for enhancing your console, compartments, under-gunnels, and more. Featuring vibrant green LEDs, it provides the optimal lighting needed for a safe and visually appealing experience on the water.
Rock Accent Light - Green LEDs - White Housing
Features
- Green LEDs deliver bright and clear illumination
-
Versatile Applications:
- Accent lighting
- Compartment lighting
- Map lighting
- Trailer lighting
- Console lighting
- Under-gunnel lighting
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Total Wattage | 9W |
| Amperage Draw | 0.35A |
| LED Quantity | 3 |
| Weight | 0.35 lbs. |
| Raw Lumens | 220 |
| Warranty | Lifetime |
| IP Rating | IP69K |
| Dimensions (L x H x W) | 2-3/4" x 1-1/2" x 3/8” |
| Hole to Hole Distance | 2" |
| Bulb Type | LED |
| Dimming | Yes |
| Housing | White |
| LED Color | Green |
| Voltage - Input Range | 12V |
| Box Dimensions | 3"H x 4"W x 4"L |
| UPC | 850044517336 |
What's in the Box
- (1) Accent light with positive and negative lead
- (1) Rubber mounting pad
- (1) Stainless steel screw kit
*Sold as an Individual