Original: $42.50
-70%$42.50
$12.75The Story
Features
- White LEDs: Bright and energy-efficient white LEDs ensure optimal visibility.
-
Versatile Applications:
- Accent lighting
- Compartment lighting
- Map lighting
- Trailer lighting
- Console lighting
- Under-gunnel lighting
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Total Wattage | 9W |
| Amperage Draw | 0.35A |
| LED Quantity | 3 |
| Weight | 0.35 lbs. |
| Raw Lumens | 495 lm |
| Warranty | Lifetime |
| IP Rating | IP69K |
| Dimensions (L x H x W) | 2-3/4" x 1-1/2" x 3/8” |
| Hole to Hole Distance | 2" |
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Bulb Type | LED |
| Dimming | Yes |
| Housing | White |
| LED Color | White |
| Voltage - Input Range | 12V |
| Box Dimensions | 3"H x 4"W x 4"L |
| Weight | 0.35 lbs |
| UPC | 860470002245 |
What's in the Box
- 1 x Rock Accent Light with positive and negative leads
- 1 x Rubber mounting pad
- 1 x Stainless steel screw kit
Sold as an Individual
Description
Features
- White LEDs: Bright and energy-efficient white LEDs ensure optimal visibility.
-
Versatile Applications:
- Accent lighting
- Compartment lighting
- Map lighting
- Trailer lighting
- Console lighting
- Under-gunnel lighting
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Total Wattage | 9W |
| Amperage Draw | 0.35A |
| LED Quantity | 3 |
| Weight | 0.35 lbs. |
| Raw Lumens | 495 lm |
| Warranty | Lifetime |
| IP Rating | IP69K |
| Dimensions (L x H x W) | 2-3/4" x 1-1/2" x 3/8” |
| Hole to Hole Distance | 2" |
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Bulb Type | LED |
| Dimming | Yes |
| Housing | White |
| LED Color | White |
| Voltage - Input Range | 12V |
| Box Dimensions | 3"H x 4"W x 4"L |
| Weight | 0.35 lbs |
| UPC | 860470002245 |
What's in the Box
- 1 x Rock Accent Light with positive and negative leads
- 1 x Rubber mounting pad
- 1 x Stainless steel screw kit
Sold as an Individual