Original: $9.99
-70%$9.99
$3.00The Story
The Side Entry CableClam offers a secure and waterproof solution for routing antenna cables on your vessel without the need to remove the factory-installed connector. Designed specifically for marine applications, it ensures your cables remain protected and organized, enhancing both functionality and aesthetics on your boat.
Features
- One-piece design for effortless side mount installations
- Low profile with a contoured edge to minimize cable tangling
- Comes complete with all necessary fasteners
- Designed for use above the waterline only
Specifications
| Max Cable Diameter | 0.28 in (7.11 mm) |
|---|---|
| Max Connector Diameter | 1 in (25.4 mm) |
| Ring Material | UV-Stabilized Thermoplastic |
| Seal Material | UV-Stabilized Buna-N Rubber |
| Weight | 0.40 lb (0.18 kg) |
| Type | Deck Seal |
| Box Dimensions | 1" H x 4" W x 8" L |
| Weight | 0.2 lbs |
| UPC | 632085010072 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Resources
Description
The Side Entry CableClam offers a secure and waterproof solution for routing antenna cables on your vessel without the need to remove the factory-installed connector. Designed specifically for marine applications, it ensures your cables remain protected and organized, enhancing both functionality and aesthetics on your boat.
Features
- One-piece design for effortless side mount installations
- Low profile with a contoured edge to minimize cable tangling
- Comes complete with all necessary fasteners
- Designed for use above the waterline only
Specifications
| Max Cable Diameter | 0.28 in (7.11 mm) |
|---|---|
| Max Connector Diameter | 1 in (25.4 mm) |
| Ring Material | UV-Stabilized Thermoplastic |
| Seal Material | UV-Stabilized Buna-N Rubber |
| Weight | 0.40 lb (0.18 kg) |
| Type | Deck Seal |
| Box Dimensions | 1" H x 4" W x 8" L |
| Weight | 0.2 lbs |
| UPC | 632085010072 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.