The Story
Features
- All circuit label positions are backlit, ensuring visibility in all lighting conditions
- "ON" indicating LEDs installed in all circuit positions for easy monitoring
- Includes a 4206-Square Format Label Set for organized circuit identification
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Positions | 6 |
| Nominal Voltage | 120V AC |
| Maximum Amperage | 100A |
| Height | 7.75" (196.85mm) |
| Width | 4.88" (123.95mm) |
| Depth | 3.00" (76.2mm) |
| Weight | 2.70lb (1.22kg) |
| AC/DC | AC |
| Box Dimensions | 6"H x 6"W x 12"L |
| WT | 2.6 lbs |
| UPC | 632085012021 |
What's Included
- (6) - 7403 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole 15A
- (1) - 4206 - Basic AC Label Kit - 30 Black Square Labels [LABEL]
- (1) - 7414 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Double Pole 30A (Main)
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Additional Resources
Description
Features
- All circuit label positions are backlit, ensuring visibility in all lighting conditions
- "ON" indicating LEDs installed in all circuit positions for easy monitoring
- Includes a 4206-Square Format Label Set for organized circuit identification
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Positions | 6 |
| Nominal Voltage | 120V AC |
| Maximum Amperage | 100A |
| Height | 7.75" (196.85mm) |
| Width | 4.88" (123.95mm) |
| Depth | 3.00" (76.2mm) |
| Weight | 2.70lb (1.22kg) |
| AC/DC | AC |
| Box Dimensions | 6"H x 6"W x 12"L |
| WT | 2.6 lbs |
| UPC | 632085012021 |
What's Included
- (6) - 7403 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole 15A
- (1) - 4206 - Basic AC Label Kit - 30 Black Square Labels [LABEL]
- (1) - 7414 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Double Pole 30A (Main)
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.