The Story
Enhance the safety and functionality of your marine electrical system with our 120 Volt AC Main Breaker with 2 Positions. Designed specifically for marine and boating applications, this robust circuit breaker ensures reliable power management on your vessel.
Features
- All circuit label positions are backlit for easy visibility in low-light conditions
- “ON” indicating LEDs installed in all circuit positions for clear status indication
- Includes the 4206-Square Format Label Set for organized circuit identification
Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Positions | 2 |
| Nominal Voltage | 120V AC |
| Height | 4.75" (120.65mm) |
| Width | 4.88" (123.95mm) |
| Depth | 3.00" (76.2mm) |
| Weight | 1.58lb (0.72kg) |
| AC/DC | AC |
| Box Dimensions | 5"H x 7"W x 9"L |
| Weight | 1.6 lbs |
| UPC | 632085012144 |
What's Included
- (2) - 7403 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole 15A
- (1) - 4206 - Basic AC Label Kit - 30 Black Square Labels
- (1) - 7414 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Double Pole 30A (Main)
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Resources
Description
Enhance the safety and functionality of your marine electrical system with our 120 Volt AC Main Breaker with 2 Positions. Designed specifically for marine and boating applications, this robust circuit breaker ensures reliable power management on your vessel.
Features
- All circuit label positions are backlit for easy visibility in low-light conditions
- “ON” indicating LEDs installed in all circuit positions for clear status indication
- Includes the 4206-Square Format Label Set for organized circuit identification
Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Positions | 2 |
| Nominal Voltage | 120V AC |
| Height | 4.75" (120.65mm) |
| Width | 4.88" (123.95mm) |
| Depth | 3.00" (76.2mm) |
| Weight | 1.58lb (0.72kg) |
| AC/DC | AC |
| Box Dimensions | 5"H x 7"W x 9"L |
| Weight | 1.6 lbs |
| UPC | 632085012144 |
What's Included
- (2) - 7403 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole 15A
- (1) - 4206 - Basic AC Label Kit - 30 Black Square Labels
- (1) - 7414 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Double Pole 30A (Main)
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.