Original: $435.99
-70%$435.99
$130.80The Story
Enhance the safety and efficiency of your marine electrical system with our 120 Volt AC 8 Position Circuit Breaker Panel. Designed specifically for marine and boating applications, this robust panel ensures reliable protection for your boat's electrical circuits, keeping your voyages smooth and worry-free.
Features
- All circuit label positions are backlit for easy visibility in low-light conditions
- "ON" indicating LEDs installed in all circuit positions provide clear operational status
- Comes with a 4206-Square Format Label Set for organized and identifiable circuit management
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Positions | 8 |
| Nominal Voltage | 120V AC |
| Maximum Amperage* | 100A |
| Height | 7.75" (196.85mm) |
| Width | 4.88" (123.95mm) |
| Depth | 3.00" (76.2mm) |
| Weight | 2.68 lb (1.22 kg) |
| AC/DC | AC |
| Box Dimensions | 5"H x 7"W x 12"L |
| Weight | 2.6 lbs |
| UPC | 632085012281 |
* Maximum amperage ratings are dependent on the use of appropriately sized fuses and wire for a given application.
What's Included
- (8) - 7403 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole 15A
- (1) - 4206 - Basic AC Label Kit - 30 Black Square Labels
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Additional Resources
Description
Enhance the safety and efficiency of your marine electrical system with our 120 Volt AC 8 Position Circuit Breaker Panel. Designed specifically for marine and boating applications, this robust panel ensures reliable protection for your boat's electrical circuits, keeping your voyages smooth and worry-free.
Features
- All circuit label positions are backlit for easy visibility in low-light conditions
- "ON" indicating LEDs installed in all circuit positions provide clear operational status
- Comes with a 4206-Square Format Label Set for organized and identifiable circuit management
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Positions | 8 |
| Nominal Voltage | 120V AC |
| Maximum Amperage* | 100A |
| Height | 7.75" (196.85mm) |
| Width | 4.88" (123.95mm) |
| Depth | 3.00" (76.2mm) |
| Weight | 2.68 lb (1.22 kg) |
| AC/DC | AC |
| Box Dimensions | 5"H x 7"W x 12"L |
| Weight | 2.6 lbs |
| UPC | 632085012281 |
* Maximum amperage ratings are dependent on the use of appropriately sized fuses and wire for a given application.
What's Included
- (8) - 7403 - A-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole 15A
- (1) - 4206 - Basic AC Label Kit - 30 Black Square Labels
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.