Original: $29.99
-70%$29.99
$9.00The Story
Features
- Easy to install with 4 ATO/ATC fused circuits
- Mounts directly on the battery terminal stud for secure placement
- Screw terminals allow for secure wire connections
- Includes four nylon insulated ring terminals for added safety
- Insulating cover provided to protect connections
- Accepts small format circuit labels for easy identification
- Comes with 1 fuse to get you started
Specifications
| Circuits | 4 |
|---|---|
| Maximum Amperage | 100A per block, 30A per circuit |
| Maximum Voltage | 32V DC |
| Mounting | Clearance for 3/8" [M10] stud |
| Screw Terminal Type | #8-32 Screws with captive star lock washer |
| Fuse Type | ATO/ATC |
| Type | Fuse Blocks |
| Box Dimensions | 2"H x 5"W x 8"L |
| Weight | 0.3 lbs |
| UPC | 632085050238 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
Features
- Easy to install with 4 ATO/ATC fused circuits
- Mounts directly on the battery terminal stud for secure placement
- Screw terminals allow for secure wire connections
- Includes four nylon insulated ring terminals for added safety
- Insulating cover provided to protect connections
- Accepts small format circuit labels for easy identification
- Comes with 1 fuse to get you started
Specifications
| Circuits | 4 |
|---|---|
| Maximum Amperage | 100A per block, 30A per circuit |
| Maximum Voltage | 32V DC |
| Mounting | Clearance for 3/8" [M10] stud |
| Screw Terminal Type | #8-32 Screws with captive star lock washer |
| Fuse Type | ATO/ATC |
| Type | Fuse Blocks |
| Box Dimensions | 2"H x 5"W x 8"L |
| Weight | 0.3 lbs |
| UPC | 632085050238 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.