Original: $63.99
-70%$63.99
$19.20The Story
The 285-Series Thermal Circuit Breaker Panel Mount - 70A is an essential component for marine and boating electrical systems. Designed for reliability and ease of installation, this circuit breaker provides robust protection against electrical faults, ensuring the safety and efficiency of your vessel's power distribution.
Key Features
- Compatible drop-in replacement for 185-Series Circuit Breakers
- Visible reset lever clearly indicates when the breaker is in an open condition
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats
- Complies with SAE J1171 external ignition protection standards
- Weather-resistant construction suitable for harsh marine environments
- Integrates both switching and circuit breaker functions into one compact unit
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety
Technical Specifications
| Amperage | 70A |
| Interrupt Rating | 3,000A @ 48V DC* |
| Maximum Voltage Rating | 48 Volts DC |
| Operating Temperature Range | -40°C to 85°C |
| Circuit Breaker Type | Thermally Responsive Bi-metal Blade |
| Circuit Breaker Class | Type III - Switchable / Manual Reset - Trip Free |
| Terminal Stud Size | M6 (accepts 1/4" Ring Terminal) |
| Terminal Stud Torque | 50 in-lb |
| Mounting Holes | Accept 1/4" (M6) screw |
| Box Dimensions | 2"H x 5"W x 9"L |
| Weight | 0.33 lb (0.15 kg) |
| UPC | 632085070854 |
Usage Information
Do not use for direct control of high inrush loads such as motor starting.Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The 285-Series Thermal Circuit Breaker Panel Mount - 70A is an essential component for marine and boating electrical systems. Designed for reliability and ease of installation, this circuit breaker provides robust protection against electrical faults, ensuring the safety and efficiency of your vessel's power distribution.
Key Features
- Compatible drop-in replacement for 185-Series Circuit Breakers
- Visible reset lever clearly indicates when the breaker is in an open condition
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats
- Complies with SAE J1171 external ignition protection standards
- Weather-resistant construction suitable for harsh marine environments
- Integrates both switching and circuit breaker functions into one compact unit
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety
Technical Specifications
| Amperage | 70A |
| Interrupt Rating | 3,000A @ 48V DC* |
| Maximum Voltage Rating | 48 Volts DC |
| Operating Temperature Range | -40°C to 85°C |
| Circuit Breaker Type | Thermally Responsive Bi-metal Blade |
| Circuit Breaker Class | Type III - Switchable / Manual Reset - Trip Free |
| Terminal Stud Size | M6 (accepts 1/4" Ring Terminal) |
| Terminal Stud Torque | 50 in-lb |
| Mounting Holes | Accept 1/4" (M6) screw |
| Box Dimensions | 2"H x 5"W x 9"L |
| Weight | 0.33 lb (0.15 kg) |
| UPC | 632085070854 |
Usage Information
Do not use for direct control of high inrush loads such as motor starting.Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.