The Story
The 7154 Short Stop Circuit Breaker is a high-performance component designed specifically for marine electrical systems. Ideal for boats and other marine vessels, this 25A circuit breaker delivers reliable protection against electrical faults, ensuring the safety and efficiency of your boat’s electrical installations even in the most demanding marine environments.
Features
- Corrosion Resistant Material
- IP64 Water Resistant Boot
- Push to Reset Only
- Interrupt Capacity: 2,500A @ 28V DC
- Red Insulating Boot Included in Retail Package
Specifications
| Amperage | 25A DC |
|---|---|
| Maximum Voltage | 28V DC |
| Interrupt Capacity | 2,500A @ 28V DC |
| Operating Temperature Range | -10º C to 60º C |
| Screw Terminal Torque | 24 in-lb (2.71 Nm) |
| Terminal Stud | #10-32" |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 7"L |
| Weight | 0.1 lbs |
| UPC | 632085071547 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 7154 Short Stop Circuit Breaker is a high-performance component designed specifically for marine electrical systems. Ideal for boats and other marine vessels, this 25A circuit breaker delivers reliable protection against electrical faults, ensuring the safety and efficiency of your boat’s electrical installations even in the most demanding marine environments.
Features
- Corrosion Resistant Material
- IP64 Water Resistant Boot
- Push to Reset Only
- Interrupt Capacity: 2,500A @ 28V DC
- Red Insulating Boot Included in Retail Package
Specifications
| Amperage | 25A DC |
|---|---|
| Maximum Voltage | 28V DC |
| Interrupt Capacity | 2,500A @ 28V DC |
| Operating Temperature Range | -10º C to 60º C |
| Screw Terminal Torque | 24 in-lb (2.71 Nm) |
| Terminal Stud | #10-32" |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 7"L |
| Weight | 0.1 lbs |
| UPC | 632085071547 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.