Original: $21.99
-70%$21.99
$6.60The Story
The A-Series White Toggle Circuit Breaker is engineered for marine and boating applications, offering reliable circuit protection and seamless switching in a single compact device. Tailored to meet the rigorous standards of marine electrical systems, this circuit breaker ensures the safety and efficiency of your boat’s electrical setup.
Features
- Complies with American Boat and Yacht Council (ABYC) standards
- Industry-standard choice for Blue Sea Systems' electrical panels
- Integrates switching and circuit protection into one robust unit
- “Trip Free” design prevents the breaker from being held "ON" during fault conditions
Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Amperage | 2.5A AC / 2.5A DC |
| Color | White |
| Actuator Style | Toggle |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 250V AC / 65V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 1500A @ 250V AC [TUV] / 3000A @ 250V AC [UL 1077] / 7500A @ 65V DC |
| Operating Temperature | Min: -40°C Max: 85°C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.17 lb (0.08 kg) |
| Box Dimensions | 1"H x 3"W x 5"L |
| WT | 0.4 lbs |
| UPC | 632085071974 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The A-Series White Toggle Circuit Breaker is engineered for marine and boating applications, offering reliable circuit protection and seamless switching in a single compact device. Tailored to meet the rigorous standards of marine electrical systems, this circuit breaker ensures the safety and efficiency of your boat’s electrical setup.
Features
- Complies with American Boat and Yacht Council (ABYC) standards
- Industry-standard choice for Blue Sea Systems' electrical panels
- Integrates switching and circuit protection into one robust unit
- “Trip Free” design prevents the breaker from being held "ON" during fault conditions
Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Amperage | 2.5A AC / 2.5A DC |
| Color | White |
| Actuator Style | Toggle |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 250V AC / 65V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 1500A @ 250V AC [TUV] / 3000A @ 250V AC [UL 1077] / 7500A @ 65V DC |
| Operating Temperature | Min: -40°C Max: 85°C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.17 lb (0.08 kg) |
| Box Dimensions | 1"H x 3"W x 5"L |
| WT | 0.4 lbs |
| UPC | 632085071974 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.