Original: $56.99
-70%$56.99
$17.10The Story
The A-Series Flat Rocker Double Pole Circuit Breaker – 10A is a dependable solution tailored for marine and boating electrical systems. Engineered to provide robust protection against electrical faults, this circuit breaker ensures the safety and reliability of your vessel's power distribution, making it an essential component for any marine application.
Features
- Color actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification.
- "Trip Free" design ensures the breaker cannot remain "ON" during fault current conditions, enhancing safety.
- International ON/OFF symbols support both vertical and horizontal mounting for versatile installation options.
Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Amperage | 10A AC / 10A DC |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 2 (Double Pole) |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC [TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | Minimum: -40°C Maximum: 85°C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2" H x 3" W x 4" L |
| UPC | 632085074104 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The A-Series Flat Rocker Double Pole Circuit Breaker – 10A is a dependable solution tailored for marine and boating electrical systems. Engineered to provide robust protection against electrical faults, this circuit breaker ensures the safety and reliability of your vessel's power distribution, making it an essential component for any marine application.
Features
- Color actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification.
- "Trip Free" design ensures the breaker cannot remain "ON" during fault current conditions, enhancing safety.
- International ON/OFF symbols support both vertical and horizontal mounting for versatile installation options.
Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Amperage | 10A AC / 10A DC |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 2 (Double Pole) |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC [TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | Minimum: -40°C Maximum: 85°C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2" H x 3" W x 4" L |
| UPC | 632085074104 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.