Original: $56.99
-70%$56.99
$17.10The Story
Ensure the safety and reliability of your vessel’s electrical system with our A-Series Flat Rocker Circuit Breaker. Designed specifically for marine and boating applications, this double pole 30A circuit breaker provides robust protection against overcurrent conditions, ensuring your onboard electronics operate smoothly and safely.
Features
- Visual OFF Indicator: The color actuator clearly displays when the circuit is in the "OFF" position, allowing for easy monitoring even in challenging marine environments.
- Trip Free Design: This safety feature ensures the breaker cannot remain "ON" during fault current conditions, preventing potential electrical hazards on your vessel.
- Versatile Mounting: Equipped with international ON/OFF symbols, this breaker supports both vertical and horizontal installations, providing flexibility to fit various marine applications.
Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Amperage | 30A AC / 30A DC |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 2 |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC[TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 4"L |
| UPC | 632085074142 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
Ensure the safety and reliability of your vessel’s electrical system with our A-Series Flat Rocker Circuit Breaker. Designed specifically for marine and boating applications, this double pole 30A circuit breaker provides robust protection against overcurrent conditions, ensuring your onboard electronics operate smoothly and safely.
Features
- Visual OFF Indicator: The color actuator clearly displays when the circuit is in the "OFF" position, allowing for easy monitoring even in challenging marine environments.
- Trip Free Design: This safety feature ensures the breaker cannot remain "ON" during fault current conditions, preventing potential electrical hazards on your vessel.
- Versatile Mounting: Equipped with international ON/OFF symbols, this breaker supports both vertical and horizontal installations, providing flexibility to fit various marine applications.
Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Amperage | 30A AC / 30A DC |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 2 |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC[TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 4"L |
| UPC | 632085074142 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.