Original: $56.99
-70%$56.99
$17.10The Story
The A-Series Flat Rocker Circuit Breaker is a reliable double-pole 40A breaker designed specifically for marine and boating applications. Engineered to provide robust protection for your vessel's electrical system, this circuit breaker ensures safety and durability even in the harshest marine environments.
Features
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification
- "Trip Free" design ensures the breaker cannot be held "ON" during fault conditions, enhancing safety
- International ON/OFF symbols allow for flexible vertical or horizontal mounting options
Specifications
| Electrical Specifications | |
|---|---|
| Amperage | 40A AC / 40A DC |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC [TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Mechanical Specifications | |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 2 |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Temperature Range | |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Mounting Details | |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Physical Specifications | |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085074166 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Description
The A-Series Flat Rocker Circuit Breaker is a reliable double-pole 40A breaker designed specifically for marine and boating applications. Engineered to provide robust protection for your vessel's electrical system, this circuit breaker ensures safety and durability even in the harshest marine environments.
Features
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification
- "Trip Free" design ensures the breaker cannot be held "ON" during fault conditions, enhancing safety
- International ON/OFF symbols allow for flexible vertical or horizontal mounting options
Specifications
| Electrical Specifications | |
|---|---|
| Amperage | 40A AC / 40A DC |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC [TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Mechanical Specifications | |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 2 |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Temperature Range | |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Mounting Details | |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Physical Specifications | |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085074166 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.