Original: $56.99
-70%$56.99
$17.10The Story
Enhance your boat’s electrical system with our A-Series Flat Rocker Double Pole Circuit Breaker. Designed specifically for marine environments, this 50A breaker ensures reliable protection against electrical faults, keeping your marine adventures safe and uninterrupted.
Features
- Color actuator clearly indicates the "OFF" position for easy visibility in all conditions
- “Trip Free” design ensures the breaker cannot be held "ON" during fault conditions, enhancing safety
- International ON/OFF symbols allow for versatile vertical or horizontal mounting, adaptable to your boat’s layout
Specifications
| Amperage | 50A AC / 50A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 2 |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC [TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature Range | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085074173 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Description
Enhance your boat’s electrical system with our A-Series Flat Rocker Double Pole Circuit Breaker. Designed specifically for marine environments, this 50A breaker ensures reliable protection against electrical faults, keeping your marine adventures safe and uninterrupted.
Features
- Color actuator clearly indicates the "OFF" position for easy visibility in all conditions
- “Trip Free” design ensures the breaker cannot be held "ON" during fault conditions, enhancing safety
- International ON/OFF symbols allow for versatile vertical or horizontal mounting, adaptable to your boat’s layout
Specifications
| Amperage | 50A AC / 50A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 2 |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC [TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature Range | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085074173 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.