Original: $49.99
-70%$49.99
$15.00The Story
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole - 5A is an essential component for marine and boating electrical systems, offering reliable overcurrent protection for inverters, bow thrusters, windlasses, and more. Designed to integrate switching and circuit protection into a single, durable device, this circuit breaker ensures the safety and efficiency of your vessel's electrical setup.
Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, minimizing the risk of accidental switching
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification
- Provides robust overcurrent protection tailored for marine applications such as inverters, bow thrusters, and windlasses
- Combines switching and circuit protection into one compact and efficient device
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats
Specifications
| Amperage | 5A AC / 5A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Minimum Operating Temperature | -40° C |
| Maximum Operating Temperature | 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.35 lbs (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2" H x 3" W x 5" L |
| UPC | 632085075408 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole - 5A is an essential component for marine and boating electrical systems, offering reliable overcurrent protection for inverters, bow thrusters, windlasses, and more. Designed to integrate switching and circuit protection into a single, durable device, this circuit breaker ensures the safety and efficiency of your vessel's electrical setup.
Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, minimizing the risk of accidental switching
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification
- Provides robust overcurrent protection tailored for marine applications such as inverters, bow thrusters, and windlasses
- Combines switching and circuit protection into one compact and efficient device
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats
Specifications
| Amperage | 5A AC / 5A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Minimum Operating Temperature | -40° C |
| Maximum Operating Temperature | 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.35 lbs (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2" H x 3" W x 5" L |
| UPC | 632085075408 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.