Original: $48.99
-70%$48.99
$14.70The Story
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker is a high-performance single-pole 30A breaker designed specifically for marine and boating applications. Engineered to provide reliable overcurrent protection, it ensures the safety and efficiency of your boat's electrical systems, including inverters, bow thrusters, and windlasses.
Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, eliminating the risk of accidental switching.
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification.
- Provides comprehensive overcurrent protection for critical marine equipment such as inverters, bow thrusters, and windlasses.
- Integrates switching and circuit protection into a single, compact device for streamlined installation.
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety.
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats.
Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Amperage | 30A AC / 30A DC |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 5"L |
| Weight (Box) | 0.3 lbs |
| UPC | 632085075453 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker is a high-performance single-pole 30A breaker designed specifically for marine and boating applications. Engineered to provide reliable overcurrent protection, it ensures the safety and efficiency of your boat's electrical systems, including inverters, bow thrusters, and windlasses.
Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, eliminating the risk of accidental switching.
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification.
- Provides comprehensive overcurrent protection for critical marine equipment such as inverters, bow thrusters, and windlasses.
- Integrates switching and circuit protection into a single, compact device for streamlined installation.
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety.
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats.
Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Amperage | 30A AC / 30A DC |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 5"L |
| Weight (Box) | 0.3 lbs |
| UPC | 632085075453 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.