Original: $49.99
-70%$49.99
$15.00The Story
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker is engineered specifically for marine and boating applications, providing reliable single-pole protection at 60A. Its robust design ensures optimal performance and safety for your vessel’s electrical systems, including inverters, bow thrusters, and windlasses.
Key Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, minimizing accidental switching
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position
- Delivers comprehensive overcurrent protection for essential marine equipment
- Integrates switching and circuit protection into a single, compact device
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be manually held closed after tripping
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Amperage | 60A AC / 60A DC |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature Range | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 2"W x 4"L |
| Weight | 0.5 lbs |
| UPC | 632085075477 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Description
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker is engineered specifically for marine and boating applications, providing reliable single-pole protection at 60A. Its robust design ensures optimal performance and safety for your vessel’s electrical systems, including inverters, bow thrusters, and windlasses.
Key Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, minimizing accidental switching
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position
- Delivers comprehensive overcurrent protection for essential marine equipment
- Integrates switching and circuit protection into a single, compact device
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be manually held closed after tripping
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Amperage | 60A AC / 60A DC |
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature Range | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 2"W x 4"L |
| Weight | 0.5 lbs |
| UPC | 632085075477 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.