Original: $48.99
-70%$48.99
$14.70The Story
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker is a reliable and efficient solution designed specifically for marine applications. Engineered to provide superior overcurrent protection, this single-pole breaker is ideal for safeguarding critical systems such as inverters, bow thrusters, and windlasses aboard your boat.
Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, preventing accidental switching
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification
- Offers comprehensive overcurrent protection for essential marine equipment including inverters, bow thrusters, and windlasses
- Integrates switching and circuit protection into a single, compact device for streamlined installation
- "Trip Free" design ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety
- Ignition protected, making it safe for installation on gasoline-powered boats
Specifications
| Amperage | 80A AC / 80A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature Range | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085075484 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker is a reliable and efficient solution designed specifically for marine applications. Engineered to provide superior overcurrent protection, this single-pole breaker is ideal for safeguarding critical systems such as inverters, bow thrusters, and windlasses aboard your boat.
Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, preventing accidental switching
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification
- Offers comprehensive overcurrent protection for essential marine equipment including inverters, bow thrusters, and windlasses
- Integrates switching and circuit protection into a single, compact device for streamlined installation
- "Trip Free" design ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety
- Ignition protected, making it safe for installation on gasoline-powered boats
Specifications
| Amperage | 80A AC / 80A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature Range | -40° C to 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085075484 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.