The Story
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole - 100A is engineered for marine and boating applications, providing reliable overcurrent protection and seamless integration into your vessel's electrical system. Its robust design ensures safety and durability, making it an essential component for inverters, bow thrusters, windlasses, and other critical marine equipment.
Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, minimizing the risk of accidental switching
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification
- Provides essential overcurrent protection for inverters, bow thrusters, windlasses, and other marine equipment
- Integrates switching and circuit protection into a single, compact device
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety
- Ignition protected for safe installation aboard gasoline-powered boats
Technical Specifications
| Amperage | 100A AC / 100A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | Min: -40° C Max: 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2" H x 3" W x 5" L |
| UPC | 632085075491 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The C-Series Flat Rocker Circuit Breaker - Single Pole - 100A is engineered for marine and boating applications, providing reliable overcurrent protection and seamless integration into your vessel's electrical system. Its robust design ensures safety and durability, making it an essential component for inverters, bow thrusters, windlasses, and other critical marine equipment.
Features
- Rocker actuator remains flush in the "ON" position, minimizing the risk of accidental switching
- Color-coded actuator clearly indicates the "OFF" position for easy identification
- Provides essential overcurrent protection for inverters, bow thrusters, windlasses, and other marine equipment
- Integrates switching and circuit protection into a single, compact device
- "Trip Free" mechanism ensures the breaker cannot be held closed after tripping, enhancing safety
- Ignition protected for safe installation aboard gasoline-powered boats
Technical Specifications
| Amperage | 100A AC / 100A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Flat Rocker |
| Poles | 1 |
| Maximum Voltage | 240V AC / 48V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Terminal Stud Torque | 35 in-lb (3.95 Nm) |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 120V AC / 3500A @ 240V AC / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | Min: -40° C Max: 85° C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Stud | 1/4-20 Tin-Plated Brass |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2" H x 3" W x 5" L |
| UPC | 632085075491 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.