The Story
Key Features
- Color Actuator: Clearly indicates the "OFF" position for easy identification.
- Trip Free Design: Prevents the breaker from being held "ON" during fault current conditions, enhancing safety.
- Versatile Mounting: International ON/OFF symbols support both vertical and horizontal installations, allowing flexible placement in your marine setup.
Technical Specifications
| Amperage | 30A AC / 30A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Raised Rocker |
| Poles | 2 |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC [TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | Min: -40°C / Max: 85°C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2" H x 4" W x 5" L |
| UPC | 632085075743 |
Compliance and Safety
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
Key Features
- Color Actuator: Clearly indicates the "OFF" position for easy identification.
- Trip Free Design: Prevents the breaker from being held "ON" during fault current conditions, enhancing safety.
- Versatile Mounting: International ON/OFF symbols support both vertical and horizontal installations, allowing flexible placement in your marine setup.
Technical Specifications
| Amperage | 30A AC / 30A DC |
|---|---|
| Actuator Style | Raised Rocker |
| Poles | 2 |
| Maximum Voltage | 120V AC / 240V AC / 32V DC |
| Circuit Breaker Type | Magnetic Hydraulic - Trip Free |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 240V AC / 1500A @ 240V AC [TUV] / 5000A @ 32V DC |
| Operating Temperature | Min: -40°C / Max: 85°C |
| Mounting Screw | #6-32 Stainless Steel |
| Mounting Screw Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Screw Terminal Torque | 14 in-lb (1.58 Nm) |
| Switching Cycles | 10,000 |
| Terminal Screw | #10-32 Stainless Steel |
| Weight | 0.38 lb (0.17 kg) |
| Box Dimensions | 2" H x 4" W x 5" L |
| UPC | 632085075743 |
Compliance and Safety
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.