Original: $295.99
-70%$295.99
$88.80The Story
The L Solenoid Switch is a robust and reliable solution designed specifically for marine and boating applications. With its high amperage capacity and ignition-protected design, it ensures safe and efficient operation of your vessel's electrical systems.
Features
- Hermetically sealed and vaporproof contacts for enhanced durability
- Ignition protected, making it safe for installation on gasoline-powered boats
- Activated by a low amperage ON-OFF switch mounted anywhere on the vessel
- Integrated coil control minimizes heating and reduces amperage draw
- 450 Amp Class for superior performance
- Compatible with both 12V and 24V DC systems
Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Control Circuit Connection | 20 AWG Tinned Wire |
| Nominal Voltage | 12V DC / 24V DC |
| Coil Function | Normally Open |
| Mounting | #10 |
| Operating Amperage Current | 3.6A when changing state |
| Amperage Operating Current | 0.13A @ 12V / 0.07A @ 24V |
| Terminal Stud Torque | 90 in-lb (10.17 Nm) |
| Continuous Rating |
|
| Intermittent Rating (5 min) |
|
| Cranking Rating (30 sec) | 1,000A / 1000A DC |
| Contact Form | SPST-NO |
| Input Voltage | 9-36V DC |
| Inrush Rating | 0.25 sec (10 repeats): 2000A |
| Switching Cycles | 1,000,000 |
| Terminal Stud | Serrated Flange Nut |
| Terminal Stud Length | 0.66" (16.76mm) |
| Terminal Stud Size | 5/16" (M8) |
| Weight | 1.00lb (0.45 kg) |
| Box Dimensions | 3"H x 4"W x 7"L |
| UPC | 632085090128 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Additional Resources
Description
The L Solenoid Switch is a robust and reliable solution designed specifically for marine and boating applications. With its high amperage capacity and ignition-protected design, it ensures safe and efficient operation of your vessel's electrical systems.
Features
- Hermetically sealed and vaporproof contacts for enhanced durability
- Ignition protected, making it safe for installation on gasoline-powered boats
- Activated by a low amperage ON-OFF switch mounted anywhere on the vessel
- Integrated coil control minimizes heating and reduces amperage draw
- 450 Amp Class for superior performance
- Compatible with both 12V and 24V DC systems
Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Control Circuit Connection | 20 AWG Tinned Wire |
| Nominal Voltage | 12V DC / 24V DC |
| Coil Function | Normally Open |
| Mounting | #10 |
| Operating Amperage Current | 3.6A when changing state |
| Amperage Operating Current | 0.13A @ 12V / 0.07A @ 24V |
| Terminal Stud Torque | 90 in-lb (10.17 Nm) |
| Continuous Rating |
|
| Intermittent Rating (5 min) |
|
| Cranking Rating (30 sec) | 1,000A / 1000A DC |
| Contact Form | SPST-NO |
| Input Voltage | 9-36V DC |
| Inrush Rating | 0.25 sec (10 repeats): 2000A |
| Switching Cycles | 1,000,000 |
| Terminal Stud | Serrated Flange Nut |
| Terminal Stud Length | 0.66" (16.76mm) |
| Terminal Stud Size | 5/16" (M8) |
| Weight | 1.00lb (0.45 kg) |
| Box Dimensions | 3"H x 4"W x 7"L |
| UPC | 632085090128 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.