Original: $39.99
-70%$39.99
$12.00The Story
The CableClam with Stainless Steel Dress Cap is the perfect solution for securing your marine cables above the waterline. Engineered for durability and ease of installation, this deck seal not only protects your cables from the elements but also adds a sleek, polished finish to your boat's deck hardware.
Features
- Pre-drilled and slit rubber seals for easier installation.
- Polished stainless steel dress cap conceals mounting hardware, matches other deck hardware, and offers protection from UV rays.
- Includes stainless steel fasteners for secure attachment.
- Designed for use above the waterline only.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Max Cable Diameter | 0.56" (14.22 mm) |
| Max Connector Diameter | 1.40" (35.56 mm) |
| Dress Cap Material | 316 Stainless Steel |
| Mounting Hole | Accepts #6 x 7/8" Screws |
| Ring Material | UV-Stabilized Thermoplastic |
| Seal Material | UV-Stabilized Buna-N Rubber |
| Type | Deck Seal |
| Box Dimensions | 2" H x 4" W x 8" L |
| Weight | 0.5 lbs |
| UPC | 632085100315 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Additional Information
Installation Guide
Description
The CableClam with Stainless Steel Dress Cap is the perfect solution for securing your marine cables above the waterline. Engineered for durability and ease of installation, this deck seal not only protects your cables from the elements but also adds a sleek, polished finish to your boat's deck hardware.
Features
- Pre-drilled and slit rubber seals for easier installation.
- Polished stainless steel dress cap conceals mounting hardware, matches other deck hardware, and offers protection from UV rays.
- Includes stainless steel fasteners for secure attachment.
- Designed for use above the waterline only.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Max Cable Diameter | 0.56" (14.22 mm) |
| Max Connector Diameter | 1.40" (35.56 mm) |
| Dress Cap Material | 316 Stainless Steel |
| Mounting Hole | Accepts #6 x 7/8" Screws |
| Ring Material | UV-Stabilized Thermoplastic |
| Seal Material | UV-Stabilized Buna-N Rubber |
| Type | Deck Seal |
| Box Dimensions | 2" H x 4" W x 8" L |
| Weight | 0.5 lbs |
| UPC | 632085100315 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.