Original: $8.99
-70%$8.99
$2.70The Story
Enhance the safety and reliability of your marine electrical system with our 25 Amp Push Button Reset Screw Terminal Circuit Breaker. Designed specifically for marine and boating applications, this circuit breaker ensures seamless protection for your vessel’s electrical circuits, providing peace of mind during your voyages.
Features
- Ideal for branch circuit protection and 24-hour circuit safeguarding.
- Compatible with Blue Sea Systems WeatherDeck Waterproof Circuit Breaker Panels, Dual Battery Bank Main Distribution Panels, and 360 Distribution Panels through quick connect terminal style.
- Compact design allows for high-density circuit protection configurations, saving valuable space on your vessel.
- Easy push-to-reset operation for convenient circuit breaker management.
- “Trip Free” mechanism ensures the breaker cannot be held “ON” during fault conditions, enhancing safety.
- Ignition protected, making it safe for installation on gasoline-powered boats.
- Optional Push Button Waterproof Boot available to protect the circuit breaker in wet environments, replace dress nut mounting, and resist discoloration and cracking.
Specifications
| Amperage | 25A |
|---|---|
| Maximum Voltage | 32V DC |
| Mounting | Panel Mount 3/8-27 UNS |
| Circuit Breaker Type | Thermal trip, manual push-button reset only |
| Terminal Type | #8 Screw |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 14.7V / 2500A @ 28V |
| Operating Temperature | -10° C to 60° C |
| Screw Terminal Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Weight | 0.09 lb (0.04 kg) |
| Box Dimensions | 1"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085021351 |
Safety Warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
Enhance the safety and reliability of your marine electrical system with our 25 Amp Push Button Reset Screw Terminal Circuit Breaker. Designed specifically for marine and boating applications, this circuit breaker ensures seamless protection for your vessel’s electrical circuits, providing peace of mind during your voyages.
Features
- Ideal for branch circuit protection and 24-hour circuit safeguarding.
- Compatible with Blue Sea Systems WeatherDeck Waterproof Circuit Breaker Panels, Dual Battery Bank Main Distribution Panels, and 360 Distribution Panels through quick connect terminal style.
- Compact design allows for high-density circuit protection configurations, saving valuable space on your vessel.
- Easy push-to-reset operation for convenient circuit breaker management.
- “Trip Free” mechanism ensures the breaker cannot be held “ON” during fault conditions, enhancing safety.
- Ignition protected, making it safe for installation on gasoline-powered boats.
- Optional Push Button Waterproof Boot available to protect the circuit breaker in wet environments, replace dress nut mounting, and resist discoloration and cracking.
Specifications
| Amperage | 25A |
|---|---|
| Maximum Voltage | 32V DC |
| Mounting | Panel Mount 3/8-27 UNS |
| Circuit Breaker Type | Thermal trip, manual push-button reset only |
| Terminal Type | #8 Screw |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 14.7V / 2500A @ 28V |
| Operating Temperature | -10° C to 60° C |
| Screw Terminal Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Weight | 0.09 lb (0.04 kg) |
| Box Dimensions | 1"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085021351 |
Safety Warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.