Original: $8.99
-70%$8.99
$2.70The Story
Features
- Versatile branch circuit protection suitable for 24-hour operations, ensuring continuous safety for your marine electrical systems.
- Seamlessly integrates with Blue Sea Systems WeatherDeck Waterproof Circuit Breaker Panels, Dual Battery Bank Main Distribution Panels, and 360 Distribution Panels through quick connect terminal style connections.
- Compact and space-efficient design allows for high-density circuit protection configurations, optimizing your panel space.
- Convenient push-to-reset operation simplifies manual reset after a trip, enhancing user experience onboard.
- "Trip Free" design ensures the circuit breaker cannot remain in the "ON" position during a fault current condition, enhancing safety.
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats by preventing ignition sources near wiring assemblies.
- Optional Push Button Waterproof Boot provides additional protection for circuit breakers in wet environments, replacing traditional dress nut mounting, and offering resistance against discoloration and cracking.
Specifications
| Amperage | 30A |
|---|---|
| Maximum Voltage | 32V DC |
| Mounting | Panel Mount 3/8-27 UNS |
| Circuit Breaker Type | Thermal trip, manual push-button reset only |
| Terminal Type | #8 Screw |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 14.7V / 2500A @ 28V |
| Operating Temperature | -10° C to 60° C |
| Screw Terminal Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Weight | 0.09 lb (0.04 kg) |
| Box Dimensions | 1"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085021368 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
Features
- Versatile branch circuit protection suitable for 24-hour operations, ensuring continuous safety for your marine electrical systems.
- Seamlessly integrates with Blue Sea Systems WeatherDeck Waterproof Circuit Breaker Panels, Dual Battery Bank Main Distribution Panels, and 360 Distribution Panels through quick connect terminal style connections.
- Compact and space-efficient design allows for high-density circuit protection configurations, optimizing your panel space.
- Convenient push-to-reset operation simplifies manual reset after a trip, enhancing user experience onboard.
- "Trip Free" design ensures the circuit breaker cannot remain in the "ON" position during a fault current condition, enhancing safety.
- Ignition protected, making it safe for installation aboard gasoline-powered boats by preventing ignition sources near wiring assemblies.
- Optional Push Button Waterproof Boot provides additional protection for circuit breakers in wet environments, replacing traditional dress nut mounting, and offering resistance against discoloration and cracking.
Specifications
| Amperage | 30A |
|---|---|
| Maximum Voltage | 32V DC |
| Mounting | Panel Mount 3/8-27 UNS |
| Circuit Breaker Type | Thermal trip, manual push-button reset only |
| Terminal Type | #8 Screw |
| Interrupt Capacity | 3000A @ 14.7V / 2500A @ 28V |
| Operating Temperature | -10° C to 60° C |
| Screw Terminal Torque | 6 in-lb (0.68 Nm) |
| Weight | 0.09 lb (0.04 kg) |
| Box Dimensions | 1"H x 3"W x 5"L |
| UPC | 632085021368 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.