Original: $18.99
-70%$18.99
$5.70The Story
The Side Entry CableClam with Stainless Steel Dress Cap is an essential accessory for marine vessels, providing a secure and waterproof entry point for antenna cables. This innovative design allows for easy installation without the need to remove factory-installed connectors, seamlessly integrating with your boat’s existing stainless steel deck fittings.
Features
- Simple one-piece design for effortless side mount installations
- Low profile, contoured edge minimizes the risk of tangling lines
- Polished stainless steel dress cap conceals mounting hardware, complements other deck fittings, and offers UV protection
- Comes complete with all necessary fasteners
- Designed for use above the waterline only
Specifications
| Max Cable Diameter | 0.28 in (7.11 mm) |
|---|---|
| Max Connector Diameter | 1 in (25.4 mm) |
| Dress Cap Material | 316 Stainless Steel |
| Ring Material | UV-Stabilized Thermoplastic |
| Seal Material | UV-Stabilized Buna-N Rubber |
| Weight | 0.50 lb (0.23 kg) |
| Type | Deck Seal |
| Box Dimensions | 1"H x 4"W x 7"L |
| Package Weight | 0.2 lbs |
| UPC | 632085100711 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The Side Entry CableClam with Stainless Steel Dress Cap is an essential accessory for marine vessels, providing a secure and waterproof entry point for antenna cables. This innovative design allows for easy installation without the need to remove factory-installed connectors, seamlessly integrating with your boat’s existing stainless steel deck fittings.
Features
- Simple one-piece design for effortless side mount installations
- Low profile, contoured edge minimizes the risk of tangling lines
- Polished stainless steel dress cap conceals mounting hardware, complements other deck fittings, and offers UV protection
- Comes complete with all necessary fasteners
- Designed for use above the waterline only
Specifications
| Max Cable Diameter | 0.28 in (7.11 mm) |
|---|---|
| Max Connector Diameter | 1 in (25.4 mm) |
| Dress Cap Material | 316 Stainless Steel |
| Ring Material | UV-Stabilized Thermoplastic |
| Seal Material | UV-Stabilized Buna-N Rubber |
| Weight | 0.50 lb (0.23 kg) |
| Type | Deck Seal |
| Box Dimensions | 1"H x 4"W x 7"L |
| Package Weight | 0.2 lbs |
| UPC | 632085100711 |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.