Original: $279.99
-70%$279.99
$84.00The Story
The Par-Max HD5 Heavy Duty Water Pressure Pump is engineered for marine and boating applications, providing reliable and powerful performance for your vessel's water system. Operating at 12V, this pump delivers a flow rate of 5 GPM and achieves up to 40 PSI, ensuring efficient water distribution throughout your boat.
Key Features
- Co-molded diaphragm technology for enhanced longevity and durability
- Heavy Duty (HD) models feature wider diameter motors with a powder-coated shell, cast aluminum end bells, and lower housings, improving pressure capabilities and extending pump life
- Efficient and quiet operation minimizes onboard noise
- Integrated, sealed pressure switch enables on-demand water flow
- Self-priming capability allows for versatile installation positions
- Can run dry without sustaining damage, ensuring reliability in various conditions
- Quick connect ports simplify installation, servicing, and maintenance
- Vibration dampening mounting feet reduce operational vibrations
- Equipped with an integrated bypass module to minimize cycling and provide smoother water flow
Technical Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Flow Rate | 5 Gallons Per Minute (GPM) |
| Maximum Pressure | 40 PSI (2.76 BAR) |
| Motor Design | Brushed, Permanent Magnet TENV |
| Pumphead Housing Material | Glass Fiber Reinforced Polypropylene |
| Diaphragm | Co-molded TPV |
| Check Valves | EPDM |
| Maximum Inlet Pressure | 30 PSI (2.1 BAR) |
| Fluid Temperature Range | 32°F – 140°F (0°C – 60°C) |
| Dry Self-Priming Capability | 7 ft min (2.13 m/min) |
| Certifications | CE, ISO8846, RCM |
| Ingress Protection | IPX6 |
| Box Dimensions | 5" H x 6" W x 18" L |
| Weight | 8.4 lbs |
| UPC | 671880841948 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including ANTIMONY OXIDE (ANTIMONY TRIOXIDE), which is known to the State of California to cause cancer. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Additional Resources
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Par-Max HD5 Heavy Duty Water Pressure Pump is engineered for marine and boating applications, providing reliable and powerful performance for your vessel's water system. Operating at 12V, this pump delivers a flow rate of 5 GPM and achieves up to 40 PSI, ensuring efficient water distribution throughout your boat.
Key Features
- Co-molded diaphragm technology for enhanced longevity and durability
- Heavy Duty (HD) models feature wider diameter motors with a powder-coated shell, cast aluminum end bells, and lower housings, improving pressure capabilities and extending pump life
- Efficient and quiet operation minimizes onboard noise
- Integrated, sealed pressure switch enables on-demand water flow
- Self-priming capability allows for versatile installation positions
- Can run dry without sustaining damage, ensuring reliability in various conditions
- Quick connect ports simplify installation, servicing, and maintenance
- Vibration dampening mounting feet reduce operational vibrations
- Equipped with an integrated bypass module to minimize cycling and provide smoother water flow
Technical Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Flow Rate | 5 Gallons Per Minute (GPM) |
| Maximum Pressure | 40 PSI (2.76 BAR) |
| Motor Design | Brushed, Permanent Magnet TENV |
| Pumphead Housing Material | Glass Fiber Reinforced Polypropylene |
| Diaphragm | Co-molded TPV |
| Check Valves | EPDM |
| Maximum Inlet Pressure | 30 PSI (2.1 BAR) |
| Fluid Temperature Range | 32°F – 140°F (0°C – 60°C) |
| Dry Self-Priming Capability | 7 ft min (2.13 m/min) |
| Certifications | CE, ISO8846, RCM |
| Ingress Protection | IPX6 |
| Box Dimensions | 5" H x 6" W x 18" L |
| Weight | 8.4 lbs |
| UPC | 671880841948 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including ANTIMONY OXIDE (ANTIMONY TRIOXIDE), which is known to the State of California to cause cancer. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.