The Story
Upgrade your marine vessel’s water system with the Par-Max HD6 Heavy Duty Water Pressure Pump. Engineered for optimal performance and durability, this 24V pump delivers up to 6 GPM at 60 PSI, ensuring reliable water pressure for all your boating needs.
Features
- Co-molded diaphragm technology for longevity and reliability
- Heavy-duty motor and cast aluminum lower housing for enhanced durability under high pressures
- Quiet and efficient operation, ideal for peaceful marine environments
- Integrated, sealed pressure switch for on-demand water delivery
- Self-priming capability allows flexible installation on your boat
- Dry run protection prevents damage if the pump runs without water
- Quick connect ports simplify installation, servicing, and maintenance
- Vibration-dampening mounting feet to minimize noise and wear
- Integrated bypass module reduces cycling and ensures smooth water flow
Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Voltage | 24V |
| Maximum Pressure | 60 PSI (4.1 Bar) |
| Flow Rate | 6 GPM (23 LPM) |
| Box Dimensions | 5"H x 6"W x 18"L |
| Weight | 8.95 lbs |
| UPC | 671880842037 |
| Motor Design | Brushed, permanent magnet TENV |
| Pumphead Housing Material | Glass fiber reinforced polypropylene |
| Diaphragm Material | Co-molded TPV |
| Check Valves | EPDM |
| Max Inlet Pressure | 30 PSI (2.1 Bar) |
| Fluid Temperature Range | 32°F – 140°F (0°C – 60°C) |
| Dry Self-Priming Capability | 7ft min (2.13m/min) |
| Certifications | CE, ISO8846, RCM |
| Ingress Protection | IPX6 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including ANTIMONY OXIDE (ANTIMONY TRIOXIDE) which is known to the State of California to cause cancer. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Upgrade your marine vessel’s water system with the Par-Max HD6 Heavy Duty Water Pressure Pump. Engineered for optimal performance and durability, this 24V pump delivers up to 6 GPM at 60 PSI, ensuring reliable water pressure for all your boating needs.
Features
- Co-molded diaphragm technology for longevity and reliability
- Heavy-duty motor and cast aluminum lower housing for enhanced durability under high pressures
- Quiet and efficient operation, ideal for peaceful marine environments
- Integrated, sealed pressure switch for on-demand water delivery
- Self-priming capability allows flexible installation on your boat
- Dry run protection prevents damage if the pump runs without water
- Quick connect ports simplify installation, servicing, and maintenance
- Vibration-dampening mounting feet to minimize noise and wear
- Integrated bypass module reduces cycling and ensures smooth water flow
Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Voltage | 24V |
| Maximum Pressure | 60 PSI (4.1 Bar) |
| Flow Rate | 6 GPM (23 LPM) |
| Box Dimensions | 5"H x 6"W x 18"L |
| Weight | 8.95 lbs |
| UPC | 671880842037 |
| Motor Design | Brushed, permanent magnet TENV |
| Pumphead Housing Material | Glass fiber reinforced polypropylene |
| Diaphragm Material | Co-molded TPV |
| Check Valves | EPDM |
| Max Inlet Pressure | 30 PSI (2.1 Bar) |
| Fluid Temperature Range | 32°F – 140°F (0°C – 60°C) |
| Dry Self-Priming Capability | 7ft min (2.13m/min) |
| Certifications | CE, ISO8846, RCM |
| Ingress Protection | IPX6 |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals including ANTIMONY OXIDE (ANTIMONY TRIOXIDE) which is known to the State of California to cause cancer. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.