Original: $547.99
-70%$547.99
$164.40The Story
Enhance your marine experience with the Kuuma Premium 6 Gallon Water Heater, designed to deliver reliable and efficient hot water on all your boating adventures. Whether you're installing a new system or replacing an existing unit, this water heater ensures consistent performance in the demanding marine environment.
Features
- Ignition protected controls for safety
- Sturdy mounting tabs for secure installation
- Manual reset for easy troubleshooting
Technical Specifications
| Capacity | 6 Gallon |
|---|---|
| Electrical Input | 120V |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting Brackets | Side and Side |
| Heating Source | Front Heat Exchange |
| Maximum Water Temperature | 210°F |
| T & P Valve Type | 100psi and 210°F |
| Wiring Configuration | L1 and N |
| Dimensions (W x H x D) | 15-5/8" x 13-5/8" x 19-3/8" |
Additional Specifications:
| Heat Exchanger | Yes |
|---|---|
| Box Dimensions | 16"H x 17"W x 23"L |
| Weight | 22 lbs |
| UPC | 014717118101 |
Note: *Sold as an Individual
Safety Warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including LEAD, which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Resources
Product Overview
Description
Enhance your marine experience with the Kuuma Premium 6 Gallon Water Heater, designed to deliver reliable and efficient hot water on all your boating adventures. Whether you're installing a new system or replacing an existing unit, this water heater ensures consistent performance in the demanding marine environment.
Features
- Ignition protected controls for safety
- Sturdy mounting tabs for secure installation
- Manual reset for easy troubleshooting
Technical Specifications
| Capacity | 6 Gallon |
|---|---|
| Electrical Input | 120V |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting Brackets | Side and Side |
| Heating Source | Front Heat Exchange |
| Maximum Water Temperature | 210°F |
| T & P Valve Type | 100psi and 210°F |
| Wiring Configuration | L1 and N |
| Dimensions (W x H x D) | 15-5/8" x 13-5/8" x 19-3/8" |
Additional Specifications:
| Heat Exchanger | Yes |
|---|---|
| Box Dimensions | 16"H x 17"W x 23"L |
| Weight | 22 lbs |
| UPC | 014717118101 |
Note: *Sold as an Individual
Safety Warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including LEAD, which is known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.