The Story
Your vessel deserves top-notch navigation lighting with our 225° Double Masthead Light - 6NM in sleek Silver Housing. Engineered for marine use, this dual LED system provides reliable primary and secondary lighting to enhance your boat's visibility and safety on the water.
Features
- Dual Independent LED Lights: Activate primary and secondary lights separately for versatile navigation.
- Durable Construction: Precision machined from 6082 aluminum with an anodized surface for longevity.
- Water & Vibration Proof: Filled with special potting resin to ensure reliability in harsh marine environments.
- High Visibility: Provides a visibility range of up to 6 nautical miles for enhanced safety.
- Certified Quality: Meets numerous marine standards, including DNV, COLREG72, and USCG.
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Light Color | White |
| Dimensions (Metric) | 92mm diameter, 5mm x 128mm |
| Dimensions (Imperial) | 3.6" diameter x 5" |
| Certification | DNV |
| Intensity | >94cd |
| Approved To | COLREG72, EN14744, IEC, 60945, IACS, E10, USCG, ABS, M.E.D., DNV, LR |
| Visibility | 6 Nautical miles |
| Operating Temperature | -25°C to 55°C |
| Mounting | Horizontal |
| Materials | Silver anodized aluminum, 25u PMMA lens, A4 stainless steel screws, epoxy, polyurethane |
| Operating Voltage | 20-32VDC |
| EAN | 5704438007086 |
| IP Rating | IP68 |
| Power Draw | 13W |
| Connection | Plug connector |
| Current Consumption (mA @ 12VDC) | 0 |
| Lens Color | White |
| Visible Range | 6 Miles |
| Voltage - Input Range | 20-32V |
| Box Dimensions | 4"H x 6"W x 8"L |
| Weight | 3.4 lbs |
Description
Your vessel deserves top-notch navigation lighting with our 225° Double Masthead Light - 6NM in sleek Silver Housing. Engineered for marine use, this dual LED system provides reliable primary and secondary lighting to enhance your boat's visibility and safety on the water.
Features
- Dual Independent LED Lights: Activate primary and secondary lights separately for versatile navigation.
- Durable Construction: Precision machined from 6082 aluminum with an anodized surface for longevity.
- Water & Vibration Proof: Filled with special potting resin to ensure reliability in harsh marine environments.
- High Visibility: Provides a visibility range of up to 6 nautical miles for enhanced safety.
- Certified Quality: Meets numerous marine standards, including DNV, COLREG72, and USCG.
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Light Color | White |
| Dimensions (Metric) | 92mm diameter, 5mm x 128mm |
| Dimensions (Imperial) | 3.6" diameter x 5" |
| Certification | DNV |
| Intensity | >94cd |
| Approved To | COLREG72, EN14744, IEC, 60945, IACS, E10, USCG, ABS, M.E.D., DNV, LR |
| Visibility | 6 Nautical miles |
| Operating Temperature | -25°C to 55°C |
| Mounting | Horizontal |
| Materials | Silver anodized aluminum, 25u PMMA lens, A4 stainless steel screws, epoxy, polyurethane |
| Operating Voltage | 20-32VDC |
| EAN | 5704438007086 |
| IP Rating | IP68 |
| Power Draw | 13W |
| Connection | Plug connector |
| Current Consumption (mA @ 12VDC) | 0 |
| Lens Color | White |
| Visible Range | 6 Miles |
| Voltage - Input Range | 20-32V |
| Box Dimensions | 4"H x 6"W x 8"L |
| Weight | 3.4 lbs |