Original: $365.90
-70%$365.90
$109.77The Story
The Series 101-002 Port Side Light by Lopolight is a reliable and high-performance navigation light designed for boats and yachts under 39.37 feet (12 meters). Featuring a vertical mount design, this red light ensures visibility up to 1 nautical mile with its durable silver anodized aluminum housing.
Features
- Port navigation light for enhanced vessel visibility
- Vertical mounting for easy and secure installation
- Energy-efficient single LED bulb
- Compact and sleek design with silver anodized aluminum housing
- IP68 rating for superior waterproof and dustproof protection
Technical Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Visibility | 1 NM |
| Vessel Size | Under 39.37' (Under 12M) |
| Operating Voltage | 10 - 32 VDC |
| Number of LED Bulbs | 1 |
| Light Color | Red |
| Mounting | Vertical |
| Material | Anodized Aluminum |
| Connection Cable | 8.2' (2.5M) |
| IP Rating | IP68 |
| Weight | 13.76 oz |
Certifications
- U.S. Coast Guard (U.S.C.G.)
- EN14744
- COLREGS 1972
What’s in the Box
- Port Navigation Light with 8.2' (2.5M) Cable
- Mounting Hardware for secure installation
- Comprehensive Installation Guide
Additional Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Visible Range (Miles) | 1 NM |
| Lens Color | Red |
| Housing Color | Silver |
| Voltage - Input Range | 10 - 32 V |
| LED | Yes |
| Box Dimensions | 4"H x 4"W x 5"L |
| Weight | 0.85 lbs |
| UPC | 879343009939 |
*Sold as an Individual
Description
The Series 101-002 Port Side Light by Lopolight is a reliable and high-performance navigation light designed for boats and yachts under 39.37 feet (12 meters). Featuring a vertical mount design, this red light ensures visibility up to 1 nautical mile with its durable silver anodized aluminum housing.
Features
- Port navigation light for enhanced vessel visibility
- Vertical mounting for easy and secure installation
- Energy-efficient single LED bulb
- Compact and sleek design with silver anodized aluminum housing
- IP68 rating for superior waterproof and dustproof protection
Technical Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Visibility | 1 NM |
| Vessel Size | Under 39.37' (Under 12M) |
| Operating Voltage | 10 - 32 VDC |
| Number of LED Bulbs | 1 |
| Light Color | Red |
| Mounting | Vertical |
| Material | Anodized Aluminum |
| Connection Cable | 8.2' (2.5M) |
| IP Rating | IP68 |
| Weight | 13.76 oz |
Certifications
- U.S. Coast Guard (U.S.C.G.)
- EN14744
- COLREGS 1972
What’s in the Box
- Port Navigation Light with 8.2' (2.5M) Cable
- Mounting Hardware for secure installation
- Comprehensive Installation Guide
Additional Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Visible Range (Miles) | 1 NM |
| Lens Color | Red |
| Housing Color | Silver |
| Voltage - Input Range | 10 - 32 V |
| LED | Yes |
| Box Dimensions | 4"H x 4"W x 5"L |
| Weight | 0.85 lbs |
| UPC | 879343009939 |
*Sold as an Individual