Original: $411.08
-70%$411.08
$123.32The Story
The Lopolight Series 200-018 Navigation Light is a top-tier lighting solution engineered for boats and yachts up to 164 feet (50 meters). With its vertical mounting design and sleek silver anodized aluminum housing, this green LED navigation light ensures superior visibility and compliance with all maritime regulations.
Key Features
- Single LED navigation light for enhanced visibility
- Vertical mounting configuration for easy installation
- Durable silver anodized aluminum housing
- Energy-efficient LED bulb
- Compliant with U.S.C.G., EN14744, and COLREG72 standards
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Visibility | 2 Nautical Miles (2NM) |
| Vessel Size | Up to 164' (50M) |
| Operating Voltage | 10 - 32 VDC |
| Number of LED Bulbs | 1 |
| Light Color | Green |
| Mounting | Vertical |
| Materials | Anodized Aluminum |
| Connection Cable | 19.69' (6M) |
| IP Rating | IP68 |
| Weight | 9.49 oz (0.27 kg) |
| Box Dimensions | 4"H x 4"W x 5"L |
| Package Weight | 0.8 lbs |
| UPC | 879343020538 |
Certifications
- U.S.C.G. Certified
- EN14744 Certified
- COLREG72 Certified
What's Included
- Navigation light with 19.69' (6M) cable
- Mounting hardware
- Installation guide
Sold individually
Resources
Product Video
Description
The Lopolight Series 200-018 Navigation Light is a top-tier lighting solution engineered for boats and yachts up to 164 feet (50 meters). With its vertical mounting design and sleek silver anodized aluminum housing, this green LED navigation light ensures superior visibility and compliance with all maritime regulations.
Key Features
- Single LED navigation light for enhanced visibility
- Vertical mounting configuration for easy installation
- Durable silver anodized aluminum housing
- Energy-efficient LED bulb
- Compliant with U.S.C.G., EN14744, and COLREG72 standards
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Visibility | 2 Nautical Miles (2NM) |
| Vessel Size | Up to 164' (50M) |
| Operating Voltage | 10 - 32 VDC |
| Number of LED Bulbs | 1 |
| Light Color | Green |
| Mounting | Vertical |
| Materials | Anodized Aluminum |
| Connection Cable | 19.69' (6M) |
| IP Rating | IP68 |
| Weight | 9.49 oz (0.27 kg) |
| Box Dimensions | 4"H x 4"W x 5"L |
| Package Weight | 0.8 lbs |
| UPC | 879343020538 |
Certifications
- U.S.C.G. Certified
- EN14744 Certified
- COLREG72 Certified
What's Included
- Navigation light with 19.69' (6M) cable
- Mounting hardware
- Installation guide
Sold individually