Original: $2,591.35
-70%$2,591.35
$777.40The Story
Enhance your vessel's safety and compliance with the Series 301-102 Double Stacked Port Sidelight. Engineered for superior visibility and durability, this vertical mount navigation light is the perfect addition to boats and yachts over 164 feet, ensuring you navigate confidently under any conditions.
Features
- Double Light - Port
Technical Specifications
| Visibility | 3NM |
|---|---|
| Vessel Size | Over 164' (Over 50M) |
| Operating Voltage | 10 - 32 VDC |
| Number of LED Bulbs | 2 |
| Light Color | Red |
| Mounting | Vertical |
| Materials | Anodized aluminum |
| Connection Cable | 8.2' (2.5M) |
| IP Rating | IP68 |
| Weight | 34.92oz |
| Housing | Black |
| Lens Color | Red |
| Voltage - Input Range | 10 - 32V |
| LED | Yes |
Certifications
- U.S.C.G.
- EN14744
- COLREG72
What's in the Box
- Navigation light with 8.2' (2.5M) cable
- Mounting hardware
- Installation guide
Note: Sold as an individual unit.
Downloads
Product Overview
Description
Enhance your vessel's safety and compliance with the Series 301-102 Double Stacked Port Sidelight. Engineered for superior visibility and durability, this vertical mount navigation light is the perfect addition to boats and yachts over 164 feet, ensuring you navigate confidently under any conditions.
Features
- Double Light - Port
Technical Specifications
| Visibility | 3NM |
|---|---|
| Vessel Size | Over 164' (Over 50M) |
| Operating Voltage | 10 - 32 VDC |
| Number of LED Bulbs | 2 |
| Light Color | Red |
| Mounting | Vertical |
| Materials | Anodized aluminum |
| Connection Cable | 8.2' (2.5M) |
| IP Rating | IP68 |
| Weight | 34.92oz |
| Housing | Black |
| Lens Color | Red |
| Voltage - Input Range | 10 - 32V |
| LED | Yes |
Certifications
- U.S.C.G.
- EN14744
- COLREG72
What's in the Box
- Navigation light with 8.2' (2.5M) cable
- Mounting hardware
- Installation guide
Note: Sold as an individual unit.