The Story
The Dipsy Diver® 4-1/8" in Chartreuse with a Silver Bottom Moon Jelly is engineered to enhance your fishing experience. Its unique round shape and multi-directional capabilities allow for expansive lure spreads from a single vessel, ensuring you cover more water and increase your chances of a successful catch.
Product Features
- Original directional design for superior tracking
- Durable heavy-duty welded ring construction
- Includes one "O" Ring and an adjustable positive trip mechanism
- UV-reflective materials enhance visibility in various light conditions
- Adjustable trip mechanism accommodates different lure sizes and target fish
Specifications
| Dimension | Details |
|---|---|
| Diameter | 4-1/8 in. |
| Size | 4-1/8" |
| Running Depth | 50 ft. |
| Weight | 5.05 oz |
| Box Dimensions | 2"H x 5"W x 8"L |
| Total Weight | 0.45 lbs |
| Color | Chartreuse with Silver Bottom Moon Jelly |
| UPC | 049762647962 |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Description
The Dipsy Diver® 4-1/8" in Chartreuse with a Silver Bottom Moon Jelly is engineered to enhance your fishing experience. Its unique round shape and multi-directional capabilities allow for expansive lure spreads from a single vessel, ensuring you cover more water and increase your chances of a successful catch.
Product Features
- Original directional design for superior tracking
- Durable heavy-duty welded ring construction
- Includes one "O" Ring and an adjustable positive trip mechanism
- UV-reflective materials enhance visibility in various light conditions
- Adjustable trip mechanism accommodates different lure sizes and target fish
Specifications
| Dimension | Details |
|---|---|
| Diameter | 4-1/8 in. |
| Size | 4-1/8" |
| Running Depth | 50 ft. |
| Weight | 5.05 oz |
| Box Dimensions | 2"H x 5"W x 8"L |
| Total Weight | 0.45 lbs |
| Color | Chartreuse with Silver Bottom Moon Jelly |
| UPC | 049762647962 |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.