Original: $29.39
-70%$29.39
$8.82The Story
Enhance your vessel's lighting with the Aruba Courtesy Light from Lumitec. Designed for marine environments, this polished stainless steel light provides reliable, non-dimming illumination perfect for a variety of boating applications. Whether you're lighting up stair risers, toe kicks, or decking areas, Aruba delivers sleek and durable performance both inside and out.
Features
- Sleek and clean design with a polished stainless steel cover
- Easy to mount, ideal for multiple marine applications
- Completely sealed and IP67 compliant for all-weather durability
- Suitable for both interior and exterior use on boats and marine vessels
- Provides soft, indirect lighting to enhance your vessel’s aesthetics
Technical Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Voltage | 10 - 16V DC |
| 12V DC Amps | 45mA |
| 24V DC Amps | NA |
| Correlated Color Temperature | 5000K |
| Color Rendering Index | 70+ |
| Rated Watts | 2W |
| Lumens (White) | 19 lm |
| Operating Temperature | -31°F to +131°F (-35°C to +55°C) |
| Dimensions | Width: 0.91" (2.31cm), Height: 0.91" (2.31cm), Depth: 1.00" (2.54cm) |
| Bulb Type | LED |
| Housing | Stainless Steel |
| LED Color | White |
| Dimming | No |
| Box Dimensions | 1"H x 3"W x 3"L, Weight: 0.1 lbs |
| UPC | 089300600417 |
Compliance and Safety
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, go to P65Warnings.ca.gov.
Additional Resources
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enhance your vessel's lighting with the Aruba Courtesy Light from Lumitec. Designed for marine environments, this polished stainless steel light provides reliable, non-dimming illumination perfect for a variety of boating applications. Whether you're lighting up stair risers, toe kicks, or decking areas, Aruba delivers sleek and durable performance both inside and out.
Features
- Sleek and clean design with a polished stainless steel cover
- Easy to mount, ideal for multiple marine applications
- Completely sealed and IP67 compliant for all-weather durability
- Suitable for both interior and exterior use on boats and marine vessels
- Provides soft, indirect lighting to enhance your vessel’s aesthetics
Technical Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Voltage | 10 - 16V DC |
| 12V DC Amps | 45mA |
| 24V DC Amps | NA |
| Correlated Color Temperature | 5000K |
| Color Rendering Index | 70+ |
| Rated Watts | 2W |
| Lumens (White) | 19 lm |
| Operating Temperature | -31°F to +131°F (-35°C to +55°C) |
| Dimensions | Width: 0.91" (2.31cm), Height: 0.91" (2.31cm), Depth: 1.00" (2.54cm) |
| Bulb Type | LED |
| Housing | Stainless Steel |
| LED Color | White |
| Dimming | No |
| Box Dimensions | 1"H x 3"W x 3"L, Weight: 0.1 lbs |
| UPC | 089300600417 |
Compliance and Safety
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, go to P65Warnings.ca.gov.