Original: $127.19
-70%$127.19
$38.16The Story
The Mirage Flush Mount Down Light by Lumitec is the ultimate lighting solution for marine and boating applications, combining high efficiency, sleek design, and versatile color options. Whether you're upgrading your vessel's salon or enhancing the functionality of your T-tops, the Mirage offers unparalleled performance and a slim profile that seamlessly integrates into any marine environment.
Exceptional Performance
Designed with the most efficient emitters available, the Mirage down light delivers remarkable light output while maintaining a slim and unobtrusive profile. In rigorous field studies, the Mirage outperformed traditional 20-watt halogen lights, providing superior illumination for both elegant salons and rugged T-tops.
Performance Highlights:
- 6-Watt Models: Exceed the output of 20-watt halogen lights.
- 3-Watt Models: Surpass the light output of 10-watt halogen counterparts.
Available Colors
Customize your lighting with four vibrant color options to match your vessel's aesthetic:
- White
- Red
- Blue
- Purple
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 10 - 30V DC |
| 12V DC Amps | 490mA |
| 24V DC Amps | 250mA |
| Correlated Color Temperature | 5000K |
| Color Rendering Index | 70+ |
| Rated Watts | 6W |
| Lumens (White) | 372 lm |
| Operating Temperature | -31°F to +131°F (-35°C to +55°C) |
| Dimensions | Width: 3.25" (8.25 cm) Height: 3.25" (8.25 cm) Depth: 1.11" (2.81 cm) |
| Weight | 0.2 lbs |
| UPC | 089300103796 |
| LED | Yes |
| Dimming | No |
| Housing | White |
| LED Color Options | White, Blue, Red, Purple |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 3"L |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Additional Resources
For more detailed information, download the Mirage Down Light Brochure (PDF).
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Mirage Flush Mount Down Light by Lumitec is the ultimate lighting solution for marine and boating applications, combining high efficiency, sleek design, and versatile color options. Whether you're upgrading your vessel's salon or enhancing the functionality of your T-tops, the Mirage offers unparalleled performance and a slim profile that seamlessly integrates into any marine environment.
Exceptional Performance
Designed with the most efficient emitters available, the Mirage down light delivers remarkable light output while maintaining a slim and unobtrusive profile. In rigorous field studies, the Mirage outperformed traditional 20-watt halogen lights, providing superior illumination for both elegant salons and rugged T-tops.
Performance Highlights:
- 6-Watt Models: Exceed the output of 20-watt halogen lights.
- 3-Watt Models: Surpass the light output of 10-watt halogen counterparts.
Available Colors
Customize your lighting with four vibrant color options to match your vessel's aesthetic:
- White
- Red
- Blue
- Purple
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 10 - 30V DC |
| 12V DC Amps | 490mA |
| 24V DC Amps | 250mA |
| Correlated Color Temperature | 5000K |
| Color Rendering Index | 70+ |
| Rated Watts | 6W |
| Lumens (White) | 372 lm |
| Operating Temperature | -31°F to +131°F (-35°C to +55°C) |
| Dimensions | Width: 3.25" (8.25 cm) Height: 3.25" (8.25 cm) Depth: 1.11" (2.81 cm) |
| Weight | 0.2 lbs |
| UPC | 089300103796 |
| LED | Yes |
| Dimming | No |
| Housing | White |
| LED Color Options | White, Blue, Red, Purple |
| Box Dimensions | 2"H x 3"W x 3"L |
Safety Information
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Additional Resources
For more detailed information, download the Mirage Down Light Brochure (PDF).