Original: $21.95
-70%$21.95
$6.58The Story
The ScuffBuster™ Standard with Notch is your boat's first line of defense against trailer rollers, enhancing both protection and appearance. Crafted from durable, anti-corrosive 22-gauge 304 stainless steel, this notched bowguard seamlessly attaches to your boat's surface using premium 3M® pressure-sensitive adhesives, ensuring a secure and long-lasting installation.
Features
- Protects your boat's gelcoat from damage
- Minimizes scuffs and scratches from trailer rollers
- Flexible design bends to conform to various hull shapes
- Mirror-polished finish for a sleek, aesthetic look
Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Color | Stainless |
| Dimensions | 5.75" x 4.5" |
| Bowguard Type | Notched |
| Gauge | 22G |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Box Dimensions | 1" H x 6" W x 8" L |
| Weight | 0.25 lbs |
| UPC | 672057026380 |
Warranty
Megaware guarantees your ScuffBuster™ Standard with Notch for one year from the date of purchase. Please retain your receipt as proof of purchase to avail warranty services.
Additional Resources
Description
The ScuffBuster™ Standard with Notch is your boat's first line of defense against trailer rollers, enhancing both protection and appearance. Crafted from durable, anti-corrosive 22-gauge 304 stainless steel, this notched bowguard seamlessly attaches to your boat's surface using premium 3M® pressure-sensitive adhesives, ensuring a secure and long-lasting installation.
Features
- Protects your boat's gelcoat from damage
- Minimizes scuffs and scratches from trailer rollers
- Flexible design bends to conform to various hull shapes
- Mirror-polished finish for a sleek, aesthetic look
Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Color | Stainless |
| Dimensions | 5.75" x 4.5" |
| Bowguard Type | Notched |
| Gauge | 22G |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Box Dimensions | 1" H x 6" W x 8" L |
| Weight | 0.25 lbs |
| UPC | 672057026380 |
Warranty
Megaware guarantees your ScuffBuster™ Standard with Notch for one year from the date of purchase. Please retain your receipt as proof of purchase to avail warranty services.