Original: $30.99
-70%$30.99
$9.30The Story
Pacer's Black 14 AWG Primary Wire is engineered to withstand the most demanding marine and boating environments. Manufactured in the USA with premium Type III Class K tinned copper and a robust PVC jacket, this wire guarantees exceptional flexibility, durability, and resistance against corrosion, abrasion, and various environmental factors.
Features
- Designed for durability, flexibility, and longevity in the harshest marine settings
- Highly flexible construction allows for easy knotting without compromising integrity
- Proprietary insulation provides superior protection against environmental elements
- Easy installation and long-lasting design make it the preferred choice among boating professionals
Compliance Standards
- UL Standard - 1426 BC-5W2
- U.S.C.G - 33 CFR Part 183
- ABYC - E-11.14
Technical Specifications
| Conductor | Type III annealed finely stranded tinned copper ASTM B172 Class K |
|---|---|
| Insulation | -20 °C to 105 °C flexible, color-coded PVC |
| Voltage Rating | 600 V |
| Resistance To | Acid, Alkali, Abrasion, Flame, Gasoline, Oil, and Moisture |
Product Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Gauge | 14 AWG |
| Length | 100' |
| Box Dimensions | 3" H x 5" W x 5" L |
| Weight | 2.25 lbs |
| UPC | 840248201889 |
*Sold individually
Description
Pacer's Black 14 AWG Primary Wire is engineered to withstand the most demanding marine and boating environments. Manufactured in the USA with premium Type III Class K tinned copper and a robust PVC jacket, this wire guarantees exceptional flexibility, durability, and resistance against corrosion, abrasion, and various environmental factors.
Features
- Designed for durability, flexibility, and longevity in the harshest marine settings
- Highly flexible construction allows for easy knotting without compromising integrity
- Proprietary insulation provides superior protection against environmental elements
- Easy installation and long-lasting design make it the preferred choice among boating professionals
Compliance Standards
- UL Standard - 1426 BC-5W2
- U.S.C.G - 33 CFR Part 183
- ABYC - E-11.14
Technical Specifications
| Conductor | Type III annealed finely stranded tinned copper ASTM B172 Class K |
|---|---|
| Insulation | -20 °C to 105 °C flexible, color-coded PVC |
| Voltage Rating | 600 V |
| Resistance To | Acid, Alkali, Abrasion, Flame, Gasoline, Oil, and Moisture |
Product Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Gauge | 14 AWG |
| Length | 100' |
| Box Dimensions | 3" H x 5" W x 5" L |
| Weight | 2.25 lbs |
| UPC | 840248201889 |
*Sold individually