The Story
Pacer's Black 14 AWG Primary Wire is engineered specifically for marine and boating applications, ensuring reliable performance in the most demanding environments. With 250 feet of high-quality wire, it provides the durability and flexibility needed for your vessel's electrical systems.
Features
- Built for durability, flexibility, and longevity in the harshest marine environments
- So flexible that you can tie it into a knot without compromising any of its qualities
- Proprietary insulation ensures the highest level of protection available
- Ease of installation and the longevity of its design have made this marine wire the choice of boating professionals
Compliance and Standards
Pacer's marine wire exceeds industry standards, ensuring safety and reliability for your marine electrical systems. It meets and surpasses the requirements set by the following organizations:
- UL Standard: 1426 BC-5W2
- U.S.C.G: 33 CFR part 183
- ABYC: E-11.14
Technical Specifications
| Conductor | Type III annealed finely stranded tinned copper ASTM B172 Class K |
|---|---|
| Insulation | -20 °C to 105 °C flexible, color-coded PVC |
| Voltage Rating | 600-V |
| Resistant to | Acid, Alkali, Abrasion, Flame, Gasoline, Oil, and Moisture |
Product Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Gauge | 14 AWG |
| Length (Feet) | 250' |
| Box Dimensions | 3"H x 7"W x 7"L |
| Weight | 5.4 lbs |
| UPC | 840248201902 |
Note: Sold as an individual unit.
Additional Resources
Description
Pacer's Black 14 AWG Primary Wire is engineered specifically for marine and boating applications, ensuring reliable performance in the most demanding environments. With 250 feet of high-quality wire, it provides the durability and flexibility needed for your vessel's electrical systems.
Features
- Built for durability, flexibility, and longevity in the harshest marine environments
- So flexible that you can tie it into a knot without compromising any of its qualities
- Proprietary insulation ensures the highest level of protection available
- Ease of installation and the longevity of its design have made this marine wire the choice of boating professionals
Compliance and Standards
Pacer's marine wire exceeds industry standards, ensuring safety and reliability for your marine electrical systems. It meets and surpasses the requirements set by the following organizations:
- UL Standard: 1426 BC-5W2
- U.S.C.G: 33 CFR part 183
- ABYC: E-11.14
Technical Specifications
| Conductor | Type III annealed finely stranded tinned copper ASTM B172 Class K |
|---|---|
| Insulation | -20 °C to 105 °C flexible, color-coded PVC |
| Voltage Rating | 600-V |
| Resistant to | Acid, Alkali, Abrasion, Flame, Gasoline, Oil, and Moisture |
Product Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Gauge | 14 AWG |
| Length (Feet) | 250' |
| Box Dimensions | 3"H x 7"W x 7"L |
| Weight | 5.4 lbs |
| UPC | 840248201902 |
Note: Sold as an individual unit.