Original: $30.99
-70%$30.99
$9.30The Story
Pacer's Brown 14 AWG Primary Wire is engineered to thrive in the most demanding marine environments. Constructed in the USA, this 100-foot marine-grade wire meets and surpasses the highest industry standards, ensuring exceptional quality and reliability for your boating needs. Crafted from Type III Class K tinned copper, it offers remarkable flexibility and corrosion resistance, while the durable PVC jacket provides comprehensive protection against alkali, abrasion, acid, gas, oil, flames, and moisture.
Features
- Built for durability, flexibility, and longevity in the harshest marine environments
- So flexible that you can tie it into a knot without compromising any of its qualities
- Proprietary insulation ensures the highest level of protection available
- Ease of installation and the longevity of its design have made it the choice of boating professionals
Compliance & Standards
Pacer's marine wire exceeds the requirements and standards of major industry organizations, ensuring top-tier performance and safety.
- UL Standard: 1426 BC-5W2
- U.S.C.G: 33 CFR part 183
- ABYC: E-11.14
Technical Specifications
| Conductor | Type III annealed finely stranded tinned copper ASTM B172 Class K |
|---|---|
| Insulation | -20 °C to 105 °C flexible, color-coded PVC |
| Voltage Rating | 600-V |
| Resistant to | Acid, Alkali, Abrasion, Flame, Gasoline, Oil, and Moisture |
Specifications
| Color | Brown |
|---|---|
| Gauge | 14 AWG |
| Length | 100' |
| Box Dimensions | 3"H x 5"W x 5"L |
| Weight | 2.1 lbs |
| UPC | 840248201964 |
*Sold as an Individual
Description
Pacer's Brown 14 AWG Primary Wire is engineered to thrive in the most demanding marine environments. Constructed in the USA, this 100-foot marine-grade wire meets and surpasses the highest industry standards, ensuring exceptional quality and reliability for your boating needs. Crafted from Type III Class K tinned copper, it offers remarkable flexibility and corrosion resistance, while the durable PVC jacket provides comprehensive protection against alkali, abrasion, acid, gas, oil, flames, and moisture.
Features
- Built for durability, flexibility, and longevity in the harshest marine environments
- So flexible that you can tie it into a knot without compromising any of its qualities
- Proprietary insulation ensures the highest level of protection available
- Ease of installation and the longevity of its design have made it the choice of boating professionals
Compliance & Standards
Pacer's marine wire exceeds the requirements and standards of major industry organizations, ensuring top-tier performance and safety.
- UL Standard: 1426 BC-5W2
- U.S.C.G: 33 CFR part 183
- ABYC: E-11.14
Technical Specifications
| Conductor | Type III annealed finely stranded tinned copper ASTM B172 Class K |
|---|---|
| Insulation | -20 °C to 105 °C flexible, color-coded PVC |
| Voltage Rating | 600-V |
| Resistant to | Acid, Alkali, Abrasion, Flame, Gasoline, Oil, and Moisture |
Specifications
| Color | Brown |
|---|---|
| Gauge | 14 AWG |
| Length | 100' |
| Box Dimensions | 3"H x 5"W x 5"L |
| Weight | 2.1 lbs |
| UPC | 840248201964 |
*Sold as an Individual