The Story
Enhance your vessel's electrical system with Pacer's Red 4/0 AWG Battery Cable. Engineered to withstand the harshest marine environments, this 100-foot marine-grade cable is UL-approved and proudly manufactured in the USA, ensuring unmatched quality and performance for your boating needs.
Features
- Easy to strip, bend, and route, simplifying installation in tight and enclosed spaces
- Exceptional flexibility combined with the durable properties of PVC for long-lasting performance
Technical Specifications
| Conductor | Annealed fine stranded tinned copper ASTM B172 Class K |
|---|---|
| Insulation | -20 °C to 105 °C Flexible, Color Coded PVC |
| Temperature Rating | 105 °C Dry, 75 °C Wet, 60 °C Oil |
| Voltage Rating | 600V |
| Resistance To | Acid, Alkali, Abrasion, Flame, Gasoline, Oil, and Moisture |
Note: Sold as an individual unit.
Product Specifications
| Color | Red |
|---|---|
| Gauge | 4/0 AWG |
| Length | 100 feet |
| Box Dimensions | 12" H x 14" W x 14" L |
| Weight | 85.5 lbs |
| UPC | 840248204491 |
Product Videos
Description
Enhance your vessel's electrical system with Pacer's Red 4/0 AWG Battery Cable. Engineered to withstand the harshest marine environments, this 100-foot marine-grade cable is UL-approved and proudly manufactured in the USA, ensuring unmatched quality and performance for your boating needs.
Features
- Easy to strip, bend, and route, simplifying installation in tight and enclosed spaces
- Exceptional flexibility combined with the durable properties of PVC for long-lasting performance
Technical Specifications
| Conductor | Annealed fine stranded tinned copper ASTM B172 Class K |
|---|---|
| Insulation | -20 °C to 105 °C Flexible, Color Coded PVC |
| Temperature Rating | 105 °C Dry, 75 °C Wet, 60 °C Oil |
| Voltage Rating | 600V |
| Resistance To | Acid, Alkali, Abrasion, Flame, Gasoline, Oil, and Moisture |
Note: Sold as an individual unit.
Product Specifications
| Color | Red |
|---|---|
| Gauge | 4/0 AWG |
| Length | 100 feet |
| Box Dimensions | 12" H x 14" W x 14" L |
| Weight | 85.5 lbs |
| UPC | 840248204491 |