Original: $15.99
-70%$15.99
$4.80The Story
The G-2 Twin Eye Fender in vibrant blue is Polyform’s premium solution for safeguarding your boat. Engineered for both trailered and permanently moored vessels, this fender blends exceptional durability with sleek aesthetics, ensuring your boat remains protected without compromising on style.
Features
- Consistent wall thickness for enhanced strength and longevity
- Molded-in ribs provide superior strength and resistance to abrasion
- Reinforced ropeholds ensure reliable attachment over time
- Ideal for use with both trailered boats and in secure, permanent moorings
- Twin-eye design offers versatile installation options, both vertically and horizontally
- Equipped with a unique Polyform valve for extended service life
- Single-piece construction eliminates weak points for added durability
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Size (Diameter x Length) | 4.5" x 15.5" (11.4 x 39.4 cm) |
| Eye Diameter | 0.5" (1.3 cm) |
| Circumference | 14.1" (35.9 cm) |
| Volume | 0.7 gallons (2.6 L) |
| Suitable Boat Size | 10' - 15' (3 - 4.6 m) |
| Weight | 1.4 lbs |
*Sold individually
Product Specifications
| Attribute | Specification |
|---|---|
| Color | Blue |
| Height | 15.5" |
| Width | 4.5" |
| Box Dimensions | 5"H x 5"W x 16"L |
| Weight | 1.3 lbs |
| UPC | 743952003070 |
Resources
Download the Product Brochure (PDF)
Videos
Description
The G-2 Twin Eye Fender in vibrant blue is Polyform’s premium solution for safeguarding your boat. Engineered for both trailered and permanently moored vessels, this fender blends exceptional durability with sleek aesthetics, ensuring your boat remains protected without compromising on style.
Features
- Consistent wall thickness for enhanced strength and longevity
- Molded-in ribs provide superior strength and resistance to abrasion
- Reinforced ropeholds ensure reliable attachment over time
- Ideal for use with both trailered boats and in secure, permanent moorings
- Twin-eye design offers versatile installation options, both vertically and horizontally
- Equipped with a unique Polyform valve for extended service life
- Single-piece construction eliminates weak points for added durability
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Size (Diameter x Length) | 4.5" x 15.5" (11.4 x 39.4 cm) |
| Eye Diameter | 0.5" (1.3 cm) |
| Circumference | 14.1" (35.9 cm) |
| Volume | 0.7 gallons (2.6 L) |
| Suitable Boat Size | 10' - 15' (3 - 4.6 m) |
| Weight | 1.4 lbs |
*Sold individually
Product Specifications
| Attribute | Specification |
|---|---|
| Color | Blue |
| Height | 15.5" |
| Width | 4.5" |
| Box Dimensions | 5"H x 5"W x 16"L |
| Weight | 1.3 lbs |
| UPC | 743952003070 |
Resources
Download the Product Brochure (PDF)