✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$6.30
Original: $20.99
-70%Polyform G-3 Twin Eye Fender 5.5" x 19" - White—
$20.99
$6.30The Story
Protect your boat with the reliable and durable G-3 Twin Eye Fender by Polyform. Engineered for superior performance, this white utility fender is designed to safeguard your vessel whether it's trailered or moored in permanent protected areas.
Features
- Even wall thickness for maximum strength and durability
- Molded-in ribs for enhanced strength and abrasion resistance
- Reinforced ropeholds for long-term durability
- Designed for use by trailered boats and in permanent protected moorings
- Twin-eye design allowing for vertical or horizontal use
- Unique Polyform valve ensuring years of reliable service
- One-piece construction for added strength
Technical Specifications
| Dimension | 5.5" x 19" (14 x 48.3 cm) |
|---|---|
| Eye Diameter | 0.625" (1.6 cm) |
| Circumference | 17.3" (43.9 cm) |
| Volume | 1.4 gallons (5.3 L) |
| Suitable Boat Size | 15' - 20' (4.6 - 6.1 m) |
| Weight | 1.9 lbs |
Additional Specifications
| Color | White |
|---|---|
| Height | 19" |
| Width | 5.5" |
| Box Dimensions | 2"H x 7"W x 20"L |
| Weight | 2 lbs |
| UPC | 743952003193 |
Note: Sold individually.
Product Videos
Description
Protect your boat with the reliable and durable G-3 Twin Eye Fender by Polyform. Engineered for superior performance, this white utility fender is designed to safeguard your vessel whether it's trailered or moored in permanent protected areas.
Features
- Even wall thickness for maximum strength and durability
- Molded-in ribs for enhanced strength and abrasion resistance
- Reinforced ropeholds for long-term durability
- Designed for use by trailered boats and in permanent protected moorings
- Twin-eye design allowing for vertical or horizontal use
- Unique Polyform valve ensuring years of reliable service
- One-piece construction for added strength
Technical Specifications
| Dimension | 5.5" x 19" (14 x 48.3 cm) |
|---|---|
| Eye Diameter | 0.625" (1.6 cm) |
| Circumference | 17.3" (43.9 cm) |
| Volume | 1.4 gallons (5.3 L) |
| Suitable Boat Size | 15' - 20' (4.6 - 6.1 m) |
| Weight | 1.9 lbs |
Additional Specifications
| Color | White |
|---|---|
| Height | 19" |
| Width | 5.5" |
| Box Dimensions | 2"H x 7"W x 20"L |
| Weight | 2 lbs |
| UPC | 743952003193 |
Note: Sold individually.