The Story
Add an edge to your fishing arsenal with the X-Rap® Twitchin’ Mullet 2-1/2" in vibrant Purple Chartreuse. Engineered for excellence, this bait mimics the natural movements of prey to attract and capture a wide variety of inshore gamefish.
Product Features
- X-style translucent body for natural swim action
- 3D holographic eyes that enhance realism
- Slow-sinking subsurface walk-the-dog motion
- Designed for casting dives between 1 and 2 feet
- Effective for targeting inshore gamefish species
- Equipped with VMC coastal black 1X inline single hooks for enhanced catch rates
Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Color | Purple Chartreuse |
| Body Length | 2-1/2 inches |
| Running Depth | 1-2 feet |
| Weight | 5/16 oz |
| Buoyancy | Slow sinking |
| Hook Size | Two No. 1 |
| Box Dimensions | 1" H x 2" W x 5" L |
| Net Weight | 0.05 lbs |
| UPC | 022677345123 |
Compliance and Safety
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.
Watch It in Action
Description
Add an edge to your fishing arsenal with the X-Rap® Twitchin’ Mullet 2-1/2" in vibrant Purple Chartreuse. Engineered for excellence, this bait mimics the natural movements of prey to attract and capture a wide variety of inshore gamefish.
Product Features
- X-style translucent body for natural swim action
- 3D holographic eyes that enhance realism
- Slow-sinking subsurface walk-the-dog motion
- Designed for casting dives between 1 and 2 feet
- Effective for targeting inshore gamefish species
- Equipped with VMC coastal black 1X inline single hooks for enhanced catch rates
Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Color | Purple Chartreuse |
| Body Length | 2-1/2 inches |
| Running Depth | 1-2 feet |
| Weight | 5/16 oz |
| Buoyancy | Slow sinking |
| Hook Size | Two No. 1 |
| Box Dimensions | 1" H x 2" W x 5" L |
| Net Weight | 0.05 lbs |
| UPC | 022677345123 |
Compliance and Safety
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, visit P65Warnings.ca.gov.